Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie minor dupa decesul unui parinte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie minor dupa decesul unui parinte

Daca mama moare,exista vreo sansa ca minorul sa ramana in custodia bunicilor materni,acesta fiind crescut,intretinut,atasat numai de mama si bunici,ceilalti bunici nevazandu-l de doi ani, la fel si tatal arestat pentru trafic de droguri?Copilul nu vrea sa auda de ei dar sa locuiasca.......pentru el ar fi ca si cum l-ai duce dintr-un loc unde a avut totul la un orfelinat.Pe tata care este manevrat de parinti nju-l intereseaza binele copilului,ei il vor doar din ambitie si rauopilultate,daca l-ar iubi nu l-ar face sa sufere si ar pune pe primul loc interesul copilului.Copilul nu a fost atasat de tata nici pana ca acesta sa fie inchis,el neparticipand la nicio activitate a cestuia,cel mic fiind nedespartit de mama.ExistA vreo posibilitate ca mama inainte sa moara sa influenteze cumva decizia judecatorilor in ceea ce priveste custodia?
Mama e bolnava sau de ce va ganditi ca moare pe timpul minoritatii copilului ?
Ce varsta are copilul?
Tatal nu va putea lua copilul automat, ci in urma unui proces, iar instanta va avea in vedere interesul copilului si poate hotari ca minorul sa locuiasca la bunicii sai si chiar ca acestia sa exercite autoritatea parinteasca. Copilul va fi ascultat. In final, orice s-ar decide, copilul nu va putea fi obligat sa mearga la tata.
Mama poate desemna prin testament sau contract de mandat un tutore pt copilul ei, insa tutela se instituie daca ambii parinti sunt decedati sau cel in viata e decazut din drepturi.
gi-jane2, moderator