avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca fortatã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca fortatã

cînd munca neremunerată în folosul comunităţii” nu constituie „muncă forţată”?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:02, 2 Martie 2014
1. Art.4 C.mun.
...
(3) Nu constituie muncă forţată munca sau activitatea impusă de autorităţile publice:

a) în temeiul legii privind serviciul militar obligatoriu;
b) pentru îndeplinirea obligaţiilor civice stabilite prin lege;
c) în baza unei hotărâri judecătoreşti de condamnare, rămasă definitivă, în condiţiile legii;
d) în caz de forţă majoră, respectiv în caz de război, catastrofe sau pericol de catastrofe precum: incendii, inundaţii, cutremure, epidemii sau epizootii violente, invazii de animale sau insecte şi, în general, în toate circumstanţele care pun în pericol viaţa sau condiţiile normale de existenţă ale ansamblului populaţiei ori ale unei părţi a acesteia.

2. art.42 din Constitutia Romaniei - Interzicerea muncii forţate
(1) Munca forţată este interzisă.
(2) Nu constituie muncă forţată:
a) activităţile pentru îndeplinirea îndatoririlor militare, precum şi cele desfăşurate, potrivit legii, în locul acestora, din motive religioase sau de conştiinţă;
b) munca unei persoane condamnate, prestată în condiţii normale, în perioada de detenţie sau de libertate condiţionată;
c) prestaţiile impuse în situaţia creată de calamităţi ori de alt pericol, precum şi cele care fac parte din obligaţiile civile normale stabilite de lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O mare problema cu angajatorul Gabrynyel86 Gabrynyel86 Sunt sofer profesionist si lucrez la o firma pe comunitate care are sediu in romania!legal se face săptămânal pauza de 45 de ore.de cand lucrez la ei de un ... (vezi toată discuția)
Demisie chiar daca am semnat act aditional denisimona denisimona Buna ziua, am si eu o intrebare: m-am angajat la o firma in urma cu un an (mai intai am fost pe perioada det. de 4 luni, apoi pe 6 luni si din iulie pe ... (vezi toată discuția)
Muncitori sau ce? ContSters71676 ContSters71676 Buna seara. Am si eu o intrebare,daca lucrezi la o firma privata,patronul are voie sa te trimita sa plantezi ceapa sau sa sapi cartofi in timpul orelor de ... (vezi toată discuția)