Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare limita varsta barbat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare limita varsta barbat

buna ziua tatal meu este nascut in octombrie 1958 si are grupa I si grupa II as vrea sa stiu daca se poate pensiona pe limita de varsta , are vechime pe cartea de munca de 23de ani din care nu toti sunt de grupa si mai are vechime care nu e trecuta in cartea de munca si as vrea sa stiu cum ar putea recupera, ce ar trebui sa faca ,ce acte ii trebuie pentru a recupera vechimea care nu e trecuta in cartea de munca.
Va multumes anticipat pentru raspuns.
1. Pentru un raspuns corect ar trebui sa ne dati mai multe date:
- care este vechimea totala in munca (stagiul de cotizare la pensie) din care cati/luni are in gr. I si/ in gr. a II-a de munca.

2. Pentru perioadele de vechime in munca neinregistarte in carnetul de munca trebuie sa solicite adeverinte de vechime de la angajatorii unde a lucrat.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane