Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inregistrarea contractului de inchiriere al unei ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inregistrarea contractului de inchiriere al unei garsoniere

Buna ziua,

Ce documente sunt necesare(obligatorii) in martie 2014 la inregistrarea contractului de inchiriere al unei garsoniere la Administratia Financiara ?
Daca nu am certificat energetic pentru garsoniera nu imi accepta dosarul la Administratia Financiara?Ce alte posibilitati exista sa inregistrez contractul la Administratia Financiara fara a prezenta certificatul energetic?Pot sa ma angajez ca-l voi prezenta ulterior?
Va multumesc.

Norma in vigoare prevede obligativitatea ca la incheierea contractului de locatiune,locatorul sa prezinte locatarului certificatul energetic
Va multumesc pentru raspuns.
In legatura cu raspunsul am alte 2 intrebari/solicitari:
1.o declaratie pe proprie raspundere in care ii comunic locatarului ca garsoniera are cea mai scazuta performanta energetica posibila poate inlocui certificatul energetic?
2.in cazul in care nu respect norma in vigoare ce sanctiuni risc?sunt amendat?care e cuantumul amenzii?ce alte sanctiuni mai risc va rog sa-mi trimiteti paragrafele din lege