Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Subrogatie leagla. Nulitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Subrogatie leagla. Nulitate

Care sunt motivele de nulitate absoluta a unui subrogatie legala?
Subrogaţia este reglementată în Capitolul II („Subrogaţia”), Titlul VI („Transmisiunea şi transformarea obligaţiilor”), Cartea a V-a („Despre obligaţii”), art. 1593-1598 Noul Cod Civil, unde sunt stabilite regulile privitoare la plata obligaţiilor prin subrogare sau înlocuire. Totodată, deoarece subrogaţia este şi o modalitate de plată, se face trimitere la ea şi în art. 1474 alin. (3) noul cod civil cu ocazia indicării persoanelor care pot face o plată valabilă, în numele sau doar pentru debitor.

Nerespectarea conditiilor de fond /forma prevazute in textele de legeanterior mentioate atrage nulitatea subrogatiei de principiu daca nu intervine o alta sancitune.
Ce inseamna la art.1474 alin.3: Plata făcută de un terţ stinge obligaţia dacă este făcută pe seama debitorului."?
Ca trebuie acordul debitorului?