Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bon fiscal sau bon fiscal si factura fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bon fiscal sau bon fiscal si factura fiscala

Buna ziua.lucrez la un magazin de scule si unelte de uz gospodaresc.as vrea sa stiu in ce situatii clientii pot cere ,pe langa bonul fiscal , si factura fiscala, atunci cand fac cumparaturi sub 100 RON ,iar pe bonul fiscal apar produsele detaliate,val totala a TVA si este stampilat pe verso. va multumesc
Codul CAEN este unul singur si se stabileste in functie de activitatea cu ponderea cea mai mare in cifra de afaceri. Daca faceti sau preconizati ca o sa faceti o cifra de afaceri mai mare din vanzarea en-gross decat din vanzarea cu amanuntul va stabiliti un cod CAEN adecvat formei de comert en-gross. Invers daca in cifra de afaceri ponderea o rep[rezinta vanzarea cu amanuntul.
Daca punctul de lucru este declarat si autorizat sa faca vanzari cu amanuntul sunteti obligata sa folositi casa de marcat si sa eliberati bonuri fiscale. La cererea clientilor sunteti obligata sa emiteti si factura impreuna cu bonul fiscal. Nu aveti voie sa eliberati in acelasi punct de lucru bon fiscal si chitanta daca vindeti cu amanuntul.
Daca aveti punct de lucru declarat si autorizat pentru vanzarea cu ridicata (en-gross) trebuie sa eliberati factura si chitanta.
Din aceeasi gestiune nu puteti vinde cu amanuntul si en-gross indiferent ce cod CAEN aveti.