Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii

Ajutati-ma va rog sa rezolv aceasta speta

Emy R este salariată în cadrul Întreprinderii TTUU, funcţia ei constând în selectarea fructelor pe conveer. Orarul de muncă este strict determinat de ora pornirii şi opririi conveerului – 8.00-17.00., cu o oră pauza de masă între 12.00-13.00. Sambata şi duminica – zile libere.
În ultimele 2 luni, Emy a înregistat mai multe întîrzieri cu 20-30 min, ea prezentînd un certificat medical că este însărcinată şi urmează să nască peste 4 luni. Supraveghetorul ei este o persoană foarte neînduplecabilă şi dintre cele care consideră că un salariat bun este doar acela care „vine la servici mai înainte cu 30 min şi pleacă mai tîrziu cu 60 min”. Respectiv, ceilalţi 10 salariaţi care lucrează la acelaşi conveer respectă „regula” supraveghetorului. După ce a acumulat un set de observaţii asupra comportamentului salariatei Emy, acesta i-a înaintat ªefulu Întreprinderii un demers de concediere a lui Emy.

Dvs. sunteţi şeful respectivei întreprinderi. Explicaţi cum veţi proceda în cazul dat. ..............

salariata este insarcinata, daca a adus la cunostinta angajatorului acest lucru nu poate fi concediata.