Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Redactarea recursului la Curtea de Apel!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Redactarea recursului la Curtea de Apel!

Avand in vedere faptul ca redactarea recursului la curtea de apel se prelungeste desi am solicitat printr-o cerere motivata redactarea lui pentru a putea fi investit, este vorba de un litigiu de munca castigat de mine atat pe fond cat si la recurs. Exista un termen in care pot solicita reincadrarea in munca la acelasi loc de munca sau angajatorul trebuie sa ma astepte pana la solicitarea mea privind reincadrarea? Mentionez ca recursul a fost in data de 24.03.2009 iar eu am solicitat urgentarea redactarii pe data de 07.04.2009.Legea spune ca in decurs de 30 de zile trebuie redactat. As putea sa solicit o audienta la presedintele Curtii de Apel in acest caz?
Legea 168/1999:
Art. 79
(1) Hotararile instantei de fond sunt definitive.

Art. 84
Neexecutarea unei hotarari judecatoresti definitive privind reintegrarea in munca a unui salariat constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 1 an ori cu amenda.
Art. 85
Raspunderea pentru savarsirea infractiunilor prevazute la art. 83 si 84 revine persoanelor care aveau obligatia de a dispune plata salariilor sau, dupa caz, reintegrarea salariatului respectiv.

Art. 86
(1) In cazul infractiunilor prevazute la art. 83 si 84 actiunea penala se pune in miscare la plangerea persoanei vatamate.
(2) Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Codul muncii:
Art. 289.
Hotărârile pronunţate în fond sunt definitive şi executorii de drept.
pakos, utilizator