Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva de recuperat platit in Anglia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva de recuperat platit in Anglia

O firma care produce canapele vinde canapele in Anglia. Canapelele vandute sunt trimise in Anglia unui client englez si reparate de catre o firma englezeasca. Firma englezeasca emite factura cu TVA firmei romane. TVA-ul platit de catre firma romana poate fi restituit? Unde se depune cererea pentru restituirea TVA-ului? Pana in ce data?

Cererea si documentatia care sustine cererea se depune la autoritatea fiscala din Anglia in termen de 6 luni . Incepand cu 01.01.2010 cerere se va depune la autoritatea fiscala din Roamania.