Forum Discuţii juridice Executare silită cum poti obliga o institutie publica - sa execute o ...
Discuție deschisă în Executare silită

cum poti obliga o institutie publica - sa execute o hotarare judecatoreasca ?

- tatal meu a obtinut o hotarare judecatoreasca, definitiva si irevocabila,
prin care o institutie publica a fost obligata sa-i elibereze o adeverinta de munca.
Aceasta institutie refuza sa-i elibereze adeverinta, motivand ca nu are personal suficient care sa se ocupe cu eliberarea acesteia.

Cum poate tatal meu sa oblige aceasta institutie sa execute acea hotarare judecatoreasca ? sau Cum poate sa obtina acea adeverinta ?
Merge la un executor si pune in executare hotararea. Dupa incuviintare, executorul va trimite institutiei o somatie prin care ii pune in vedere sa isi indeplineasca obligatiile.
Institutia respectiva, fiind singura care poate indeplini aceasta obligatie, poate fi amendata de catre instanta pentru ca din diverse motive nu-si indeplineste obligatiile.
Totodata, daca aveti un refuz al institutiei, puteti formula plangere penala pentru nerespecatarea hotararii judecatoresti.
Va multumesc foarte mult pt. raspuns !