avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Incadrarea la plata tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Incadrarea la plata tva

Sunt agent de brokeraj in asigurari , am studiat in codul fiscal si am gasit ca conform prevederilor art.141 ,alin 2 lit b din legea 571/2003 operatiune de asigurare /reasigurare este scutita de TVA . Daca ating pragul sumei de 200000 ron devin sau nu platitor de TVA ?
Cel mai recent răspuns: Mihail_POPA , utilizator 17:06, 7 Martie 2014
Persoana fizica care desfasoara activitati de intermediere este persoana impozabila din punct de vedere al taxei pe valoare adaugata.
Aceasta poate aplica regimul special de scutire daca cifra de afaceri anuala este inferioara plafonului de scutire de 65.000 euro.
Echivalentul in lei al plafonului de 65.000 euro se determina in functie de cursul de schimb valutar comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data aderarii si se rotunjeste la urmatoarea mie.
Plafonul in lei astfel determinat este de 220.000 lei (la 21 Ian. 2014).

Acest plafon se aplica si persoanelor care incep activitatea in decursul unui an calendaristic.

La depasirea plafonului persoana fizica trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA in termen de 10 zile de la data atingerii sau depasirii plafonului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata tva ionitzavio ionitzavio Buna ziua.In 2011 nu am stiut ca plafonul de scutire pentru persoana nou infiintata se determina proportional cu perioada ramasa de la infiintare pana la ... (vezi toată discuția)
Pfa norma venit - plafon 100.000 eur sau 65.000 eur (220.000 lei) ovidiu2929 ovidiu2929 Buna ziua Incerc sa gasesc detaliile corecte despre limita pe care un PFA cu norma de venit o are. In unele locuri se specifica pragul de 100.000 EUR - si ... (vezi toată discuția)
Plafon venit in scopul inregistrarii de tva ginan ginan Stimati Domni, Care este plafonul venitului pt. care o I.I. neplatitoare de TVA este obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA, si la care curs al Euro se ... (vezi toată discuția)