Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua,
Lucrez intr-o societate cu actionariat majoritar de stat, mai exact, la o companie de apa de 17 ani ca laborant, in paralel cu serviciu am terminat o scoala de asistenti medicali, am primit un contract in Anglia si as vrea sa plec acolo.
Contractul de asistent este cu o perioada de proba de trei luni si se poate prelungi pana la sase luni, in consecinta, nu am o siguranta, Contractul Colectiv de Munca de la Compania de Apa prevede un "concediu fara plata de maxim 30 de zile, cu acordul managerului". Nu pot pleca fara sa am o siguranta, un plan B, am familie, copil mic. Am auzit ca pot lua pana la doi ani de concediu fara plata.
Din punct de vedere juridic, ce ma sfatuiti si care ar fi baza legala?
Multumesc mult!
Art. 153. C.mun.
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Asadar, durata CFP-ului care se poate acorda de catre un angajator este stabilita prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.