Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prescripție amendã contravenționalã
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prescripție amendã contravenționalã

Art. 131 din OG nr. 92/2003 prevede prescripția amenzilor contravenționale. dar prescripția dreptului la acțiune cât este, de la ce dată se calculează ? Mă refer la dreptul Poliției de a cere transformarea amenzii în muncă în folosul comunității. Am găsit ceva practică judiciară, care este diferențiată. Unii magistrați consideră că este de 3 ani, conform codului de procedură, alții consideră că se aplică disp cod fiscal, de 5 ani. Oare care ar fi varianta corectă ? Și totodată de când se naște acest drept, de când începe să curgă ?
OG nr.2/2001 prevede :
Art. 39.1
(1)In cazul in care contravenientul nu a achitat amenda in termen de 30 de zile de la ramanerea definitiva a sanctiunii si nu exista posibilitatea executarii silite, acesta va sesiza instanta in circumscriptia careia s-a savarsit contraventia, in vederea inlocuirii amenzii cu sanctiunea prestarii unei activitati in folosul comunitatii, tinandu-se seama, dupa caz, si de partea din amenda care a fost achitata.
(2)In cazul in care contravenientul, citat de instanta, nu a achitat amenda in termenul prevazut la alin. (1), instanta procedeaza la inlocuirea amenzii cu sanctiunea prestarii unei activitati in folosul comunitatii pe o durata maxima de 50 de ore, iar pentru minori incepand cu varsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3)Hotararea prin care s-a aplicat sanctiunea prestarii unei activitati in folosul comunitatii este supusa recursului.
(4)Urmarirea punerii in executare a sentintelor se realizeaza de catre serviciul de executari civile de pe langa judecatoria in a carei raza s-a savarsit contraventia, in colaborare cu serviciile specializate din primarii

Asadar, dreptul la actiune incepe sa curga de la data expirarii termenului de 30 de zile mentionat mai sus.

OG 55/2002 , art. 21.1:
(1)Executarea sancţiunii prestării unei activităţi în folosul comunităţii se prescrie în termen de 2 ani de la data rămânerii irevocabile a hotărârii judecătoreşti prin care s-a aplicat sancţiunea.

(2)Dacă până la punerea în executare a mandatului de executare a sancţiunii prestării unei activităţi în folosul comunităţii sau dacă în timpul executării sancţiunii prestării unei activităţi în folosul comunităţii a intervenit o hotărâre definitivă de condamnare la o pedeapsă privativă de libertate, cu executare, sancţiunea contravenţională nu se mai execută.