Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale despre reclama de deasupra usii magazinului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

despre reclama de deasupra usii magazinului

Buna ziua

Am un magazin nou deschis, si afara in continuarea usii pe geamul de sus mi-am pus reclama (o bucata de plexiglas cu reclama pe ea). Reclama nu este prinsa de peretele cladirii este prinsa de fereastra de deasupra usii. Acum cateva zile au fost politia de la primarie sa mi ceara autorizatia pt reclama. Nu am avut, stiam ca nu este nevoie daca reclama se pune pe usa. Am aflat ca ai nevoie de autorizatie, am depus cerere pentru certificatul de urbanism, si as vrea sa stiu daca pot sa tin reclama deasupra usii fara sa fiu amendat , pana primesc autorizatia pentru reclama.

va multumesc!

Florin Pasca
Nu o puteti tine fara a detine autorizatie de amplasare.

Reclamele publicitare si amplasarea acestora sunt reglementate de:

Legea 185/2013 privind amplasarea si autorizarea mijloacelor de publicitate
[ link extern ]

Legea nr. 148 din 2000 - Legea publicitatii
[ link extern ]

Codul Fiscal cap VI - Taxa pentru folosirea mijloacelor de reclama si publicitate
art.270 - 272
[ link extern ]

si Regulamentul privind afisajul stradal al primariei locale pe care il gasiti la primarie sau pe site-ul acesteia.

buna ziua,

eu am depus actele pt certificat de urbanism, si acum astept sa se aprobe sa merg mai departe, pt a obtine autorizatia. Acest lucru ar putea dura o luna doua, daca imi dau jos reclama pot sa dau faliment in tot acest timp, avand in vedere ca magazinul este infiintat de 2 sapt.

va multumesc!
LEGE nr. 185 din 25 iunie 2013 privind amplasarea şi autorizarea mijloacelor de publicitate

Art. 49
(1)Constituie contravenţii următoarele fapte:
a)amplasarea mijloacelor de publicitate fără aviz pentru publicitatea temporară ori
cu nerespectarea prevederilor acestuia şi a documentaţiei tehnice care a stat la baza eliberării avizului
, precum şi montarea panourilor publicitare cu structură proprie şi elemente de susţinere care necesită fundaţie pe trotuare cu lăţime mai mică de 2,25 m;
(2)Contravenţiile prevăzute la alin. (1), săvârşite de persoanele fizice sau
juridice, se sancţionează după cum urmează:
a)cu amendă de la 30.000 lei la 50.000 lei cele prevăzute la lit. a), b) şi e);

Acum dvs. decideti cum doriti. va continuati activitatea pana la obtinerea autorizatiei ori va pastrati reclama si riscati o amenda care nu este deloc neglijabila.

Pana la obtinerea autorizatiei eu zic ca nu dati faliment, depinde si ce produse comercializati, asigurati produse si servicii de calitate iar clientii vor continua sa vina la magazin, intre timp o sa apara si autorizatia ptr reclama.
va multumesc pentru raspuns.

O zi buna