avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Posibile cai de atac pentru proprire
Discuție deschisă în Executare silită

Posibile cai de atac pentru proprire

Pe data de 19.02.2014 s-a emis instiintare proprire, am primit-o pe data de 06.03.2014 si se refera la impozit pe venit , il recunosc,(sunt PFA , am realizat venituri din profesii libere) si cass+majorarile si penalitatile corespunzatoare.
Mentionez ca sunt pensionar, am realizat venituri pina la 31.12.2011, dar mi s-a stabilit cass si pentru anii 2012, 2013.
Nu am facut declaratii privind CASS si nu am contestat titlul executoriu primit pe 31.10.2013.
Intrebare: pina la clarificarea sumelor real datorate privind cass, ce cai de atac am la indemana pentru a mi se retine numai sumele coract stabilite. Am 2 credite care cumulate inseamna aprox. 40% din pensie+ car. Daca mi se retine 1/3 din pensie practic nu am cu ce sa ma intretin eu si familia. Ce ma sfatuiti?
Cel mai recent răspuns: OvidiuDanut , utilizator 19:57, 9 Martie 2014


Poprire este o forma a executarii silite. Singura cale de atac este contestatia la executare. Va sfatuiesc sa apelati la un avocat.
Ultima modificare: Duminică, 9 Martie 2014
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Girant executat lavinia_radu lavinia_radu Buna ziua, Tatal meu s-a pus ca girant in anul 2006 pentru un vecin(pe vremea aceea de buna credinta) pentru un imprumut la CAR Roman, luand suma de ... (vezi toată discuția)
Contract de imprumut la c.a.r. Nil_Nelutza Nil_Nelutza Legea 135/2003 ce completeaza legea 122/1966 (publicat? în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 262 din 25 octombrie 1996) spune ca : La CAR ale ... (vezi toată discuția)
Titlu executoriu crocolina3 crocolina3 Buna seara, Am gasit in seara aceasta in cutia postala o scrisoare de la Anaf,adresata sotului meu,in care scrie ca are de plata niste\\\\\\"diferente de ... (vezi toată discuția)