Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restituire fond de rulment si reparatii la vanzare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restituire fond de rulment si reparatii la vanzare apartament

Buna ziua,

Dupa vanzarea apartamentului asociatia de proprietari nu este obligata sa-mi restituie fondul de reparatii si fondul de rulment? Administratia blocului mi-a spus ca nu. Mi se pare aberant, fiindca sunt banii mei. Isi va face un alt fond de la noul proprietar. Nu este asa? Multumesc
Cel mai simplu ar fi fost sa agreati cu cumparatorul apartamentului sa va dea el banii, deoarece oricum ar trebui sa isi constituie acel fond, daca asociatia va inapoiaza dumneavoastra banii.

In masura in care mai puteti discuta cu cumparatorul, incercati sa il convingeti.
nifcons a scris:

Cel mai simplu ar fi fost sa agreati cu cumparatorul apartamentului sa va dea el banii,

In conditiile in care autorul topicului nu a facut precizarea concreta referitor la perioada de calcul a cotelor de intretinere-1-2 luni,este hazardat a preciza ca ex proprietarul mai poate primi ceva din fondul de rulment-daca din acesta trebuie acoperita c/v intretinere aferent 2 luni