Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu copii (la notar sau la judecatorie)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu copii (la notar sau la judecatorie)

Buna ziua am si eu o cunostinta care are o problema , vrea sa divorteze de sot , nu mai locuieste cu el de aproape 3 ani de zile noul domiciliu este in Vaslui , domiciliul anterior cu sotul este in Giurgiu , in urma casatoriiei au rezultat 3 copii (10 , 12 , 14 ani) , intrebarea mea este daca nu se intelege cu sotul sa desfaca casatoria la un notar (in Giurgiu) in ce conditii poate inainta divortul prin judecatorie dar si daca poate il poate muta in Vaslui pentru ca ii este foarte greu financiar sa faca drum Vaslui-Giurgiu (este posibil sa aiba 3-4 termene ) si mai este si problema cu copii care au scoala si financiar iar fi greu sai auca la judecatoria de la Giurgiu.

Ce poate sa faca in aceasta situatie. Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Sa zicem ca ambele parti se inteleg si divorteaza la notar , cum se va proceda pentru o eventuala plata a unei pensii alimentara ?
Ca sa divorteze la notar trebuie sa se inteleaga in prealabil si in ce preveste contributia celuilalt parinte la intretinerea copiilor.
Se va proceda la fel ca in cazul unei hotarari judecatoresti, aceeasi valoare avand si actul notarial, act ce poate fi pus in executare silita.