Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Primarul poate efectua transport de persoane?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Primarul poate efectua transport de persoane?

Primaria din comuna noastra are licenta de transport persoane prin servicii ocazionale.
Primarul sau viceprimarul, care nu au contract de munca, ca soferi, dar au atestat profesional, pot conduce microbuzul pentru a efectua astfel de transport?
Va multumesc
legal nu au voie.
pe langa licenta de transportator de persoane , mai trebuie contract CIM cu firma caruia apartine mijlocul de transport , masina deasemeni trebuie sa aibe licenta , trebuie analizele medicale si psihologice ale soferului si asigurare CASCO plus asigurare de transport de persoane , toate valabile.
Multumesc
Cursele pentru transportul persoanelor se face contra cost, probabil. Se pune problema cum se inregistreaza aceste venituri in contabilitate daca nu exista un contract de prestari de servici. Dupa stinta mea, functionarii publici, printre care se numara si primarul si viceprimarul, nu au voie sa incheie asemenea contracte.
Problema se complica daca autovehiculul primariei este folosit in interes propriu al primarului sau viceprimarului. Ma refer la faptul ca sumele care reprezinta contravaloarea curselor efectuate sunt insusite de catre primar sau viceprimar.
ing. Ioan Ciobanu