avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit majorat la a doua proprietate; prima mostenita
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit majorat la a doua proprietate; prima mostenita

Buna ziua ,

As dori sa aflu daca este corect modul de calcul de la fisc :

- apartament 1 , dobandit 2012, prin mostenire

- apartament 2 , dobandit 2013 , prin act de vanzare cumparare

Este corect sa platesc impozit cladiri majorat cu 65 % pentru a doua locuinta ? in conditiile in care primul apartament a fost dobandit prin mostenire/succesiune ?

Multumesc anticipat ,
Cel mai recent răspuns: gmancila , utilizator 11:04, 12 Martie 2014
Este tot proprietatea dvs , indiferent de modul de dobandire ,trebuie sa solicitati la primarie baza legala pentru impozitul majorat.
Ultima modificare: Miercuri, 12 Martie 2014
pusa2mimi, utilizator
Da, este corect sa platiti un impozit majorat de 65%, daca aveti domiciliul la prima proprietate, fie chiar si mostenire, cea de-a doua se majoreaza.

Daca ati avea mutatia la apartamentul dobandit prin vanzare cumparare, cealalta proprietate nu se mai majoreaza deloc, fiind dobandita prin mostenire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxarea proprietatii ceaunica ceaunica cum se taxeaza o proprietate la circa financiara, mai clar locuiedc cu parintii, am cumparat un apartament prin credit prima casa, de la soacra avem in ... (vezi toată discuția)
Impozit cladiri octaviancu octaviancu Mama mea detine in proprietate o locuinta din anul 1970. De pe urma decesului bunicii mele (in anul 2009), mama a dobandit, prin succesiune, o a doua locuinta. ... (vezi toată discuția)