Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit majorat la a doua proprietate; prima mostenita
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit majorat la a doua proprietate; prima mostenita

Buna ziua ,

As dori sa aflu daca este corect modul de calcul de la fisc :

- apartament 1 , dobandit 2012, prin mostenire

- apartament 2 , dobandit 2013 , prin act de vanzare cumparare

Este corect sa platesc impozit cladiri majorat cu 65 % pentru a doua locuinta ? in conditiile in care primul apartament a fost dobandit prin mostenire/succesiune ?

Multumesc anticipat ,
Este tot proprietatea dvs , indiferent de modul de dobandire ,trebuie sa solicitati la primarie baza legala pentru impozitul majorat.
pusa2mimi, utilizator
Da, este corect sa platiti un impozit majorat de 65%, daca aveti domiciliul la prima proprietate, fie chiar si mostenire, cea de-a doua se majoreaza.

Daca ati avea mutatia la apartamentul dobandit prin vanzare cumparare, cealalta proprietate nu se mai majoreaza deloc, fiind dobandita prin mostenire.