Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Diferente salariale
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Diferente salariale

1. Sotul meu era membru de sindicat cand s-au facut acele procese pentru recuperarea diferentelor salariale dar nu a fost trecut pe lista aceea si nu primeste banii. De la scoala i se spune ca liderul de sindicat a gresit listele... Ce putem face?

Listele sunt certificate prin stampila si semnatura directorului si a secretarului. Adica directorul si secretara au semnat niste acte prost intocmite? Vina este a tuturor. Daca s-a retras din sindicat, acesta nu-l mai reprezinta, explicatia sindicatului fiind aceea ca pentru acea perioada au beneficiat de serviciile sindicatului, ulterior si-au pierdut calitatea de membri.
Depinde la ce perioada va referiti, e posibil sa va incadrati de acum inainte pentru promovarea unei actiuni personale.
e vorba de primul an, (2008-2009, nu?). Sotul meu e membru de sindicat. De la Sindicat ni s-a spus ca s-a prescris cauza.
Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.- art.171 alin.1 C.mun.

Prin urmare, pentru anii 2008-2009 dreptul la actiune s-a prescris.