Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare produs cumparat dintr-un mall
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare produs cumparat dintr-un mall

Buna ziua,

Am primit cadou un ceas achizitionat de la un magazin dintr-un mall. Ceasul nu imi place, nu doresc sa il inlocuiesc cu un alt produs si as vrea sa recuperez banii. Am vorbit cu managerul magazinului si cu unul dintre superiorii acestuia si mi-au spus ca ei nu ofera posibilitatea recuperarii banilor ci doar inlocuirea cu un alt produs din magazin. As vrea sa va intreb daca din punct de vedere al legilor privind protectia consumatorului politica aceasta este corecta. Intentia mea este sa reclam la ANPC dar vreau sa stiu daca solicitarea mea are temei legal. Va multumesc!
Nu aveti temei legal sa solicitati restituirea banilor.
Art. 11 din Legea 449/2003- Drepturile consumatorului, prevede urmatoarele:

"(1) În cazul lipsei conformităţii, consumatorul are dreptul de a solicita vânzătorului în primul rând repararea produsului sau are dreptul de a solicita înlocuirea produsului, în fiecare caz fără plată, cu excepţia situaţiei în care măsura este imposibilă sau disproporţionată"
As zice ca sunt draguti fiind dispusi sa il inlocuiasca cu un alt produs.