avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Salutare,

Am nevoie de ajutor.
Sunt angajat la o firma ca si Inginer, nu am subalterni, si ma aflu in perioada de preaviz.

Problema este ca perioada de praviz conform contractului de munca este de 30 zile, dar din Art81 in aliniatul 4 se specifica

Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Este posibil sa fie 30 de zile preavizul ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:17, 14 Martie 2014
Da, acest termen excede prevederilor Codului Muncii.
La cine ma pot adresa pentru a rezolva cu problema asta?

ITM?

merci
Ultima modificare: Duminică, 16 Martie 2014
ana-cer, moderator
Puteti sesiza ITM-ul, in acest caz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz in caz de demisie cristimarian90 cristimarian90 Buna ziua, Doresc sa imi dau demisia de la locul actual de munca si conducerea spune ca trebuie sa stau in preaviz timp de 20 de zile. Mentionez ca in ... (vezi toată discuția)
Demisie si concediere valcris valcris In cazul functiilor de executie, perioada de preaviz in cazul concedierii este de 20 zile lucratoare ? Dar in cazul demisiei salariatului ? Multumesc. (vezi toată discuția)
Demisie miruna_albu miruna_albu Va rog sa ma ajutati cu un raspuns; Termenul de preaviz din CIM-ul meu este \\"maximum 45 zile lucratoare\\" (am semnat ca Gheorghe); in Codul Muncii este ... (vezi toată discuția)