Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Salutare,

Am nevoie de ajutor.
Sunt angajat la o firma ca si Inginer, nu am subalterni, si ma aflu in perioada de preaviz.

Problema este ca perioada de praviz conform contractului de munca este de 30 zile, dar din Art81 in aliniatul 4 se specifica

Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Este posibil sa fie 30 de zile preavizul ?

Multumesc
Da, acest termen excede prevederilor Codului Muncii.
La cine ma pot adresa pentru a rezolva cu problema asta?

ITM?

merci
ana-cer, moderator
Puteti sesiza ITM-ul, in acest caz.