Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Semnatura electronica
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Semnatura electronica

As vrea sa imi fac cont la un broker care spune lucruri contradictorii in termeni si conditii, pe de o parte, si in conversatia prin e-mail, pe de alta parte.

I-am intrebat daca pot sa pierd mai mult decat depozitul si mi-au raspuns ca nu:

"In the event that a negative balance occurs on the account it will be reset to zero and clients are not required to repay negative balances."

Apoi un alt angajat imi raspunde:

"Further to your email below, we would like to inform you that you cannot lose more that you have deposited.

However please note that If a Stop Out execution has resulted in a negative Balance of the Customer’s Trading Account, the Customer shall not be liable for this loss but the Company can make an adjustment of the full amount of negative Balance from own resources."

Problema e ca ce mi-au scris pe e-mail nu apare in termeni si conditii deloc. Dimpotriva, acolo lasa sa se inteleaga ca sunt raspunzator pentru o balanta negativa si ca pot pierde mai mult decat depozitul. Acest broker nu te pune sa semnezi niciun contract in schimb trebuie sa citesti si sa fii de acord cu termenii lor inainte sa iti faci cont.

Trebuie sa bifez o casuta in care scrie: "I declare that I have carefully read and fully understood the entire text of the (aici apar mai multe documente) with which I fully understand, accept and agree."

Bineinteles ca acel text poate sa il schimbe oricand fara sa ma anunte (chiar scrie asta in documente). Litigiile sunt judecate in Cipru.

Ce are valoare juridica? Ce mi-au spus in e-mail sau termenii si conditiile cu care am fost de acord? Asta in conditiile in care acel broker nu te pune sa semnezi niciun contract.
Am tranzactionat destul de mult si nu am auzit sa pierzi mai mult decat depozitul. Cand marja (free margin) se apropie de 0 iti inchid automat pozitiile deschise la pretul din momentul respectiv. Inchiderea unei pozitii dureaza mai putin de o secunda (depinde de platforma- unii se lauda ca ordinul este executat instant) si marja de regula acopera eventualele fluctuatii din secunda respectiva. Cei drept am tranzactionat doar monede si nu actiuni. Nu stiu ce se intampla la actiuni cand preturile de deschidere difera de preturile de inchidere din ziua precedenta si nu mai ai bani in cont sa acoperi deferenta. 350 euro e o suma mica si nu implica riscuri majore, mai ales daca ai setat si stop loss. E important sa utilizezi in tranzactii deschise doar o parte din bani iar restul sa-i pastrezi in depozit pentru a acoperi eventualele evolutii nefavorabile. Din punctul meu de vedere merita sa incerci. Succes.

@minione: e problema mea ce fac cu banii. nu asta era subiectul topicului. cine stie ce face poate castiga bani frumosi din tranzactii. de exemplu indicele s&p 500 tot creste de zeci de ani. o strategie \"buy and hold\" aduce profit aproape sigur. asta pe termen lung. sunt si alte actiuni la care merge o strategie \"buy and hold\". Sunt si alte strategii, am mentionat buy and hold pentru ca e cea mai simpla dintre ele. Brokerii seriosi nu fac probleme in sensul ca iti fura banii. Dar chiar si cei mai seriosi brokeri au unele review-uri negative din cauza investitorilor frustrati care au pierdut bani si vor sa dea vina pe altii pentru propriile pierderi in loc sa dea vina pe strategia lor.

@komkao: Intr-adevar riscul de a pierde mai mult decat depozitul e foarte mic, mai ales la valute. Forexul nu are gapuri zilnice deoarece e o piata de 24 h, doar in weekend se mai formeaza gapuri, si de obicei nici atunci nu sunt foarte mari. Actiunile insa sunt mult mai volatile. Daca bursele ar avea o limita de variatie maxima a gapului de la o zi la alta si aici ar fi greu sa pierzi mai mult decat depunerea. Insa daca incepe un razboi s-ar putea si la forex sa apara un gap foarte mare care sa faca praf contul de tranzactionare si chiar mult mai mult tinand cont ca levierul e foarte mare (de obicei 100:1). La actiuni de obicei e 10:1 sau 20:1. Un broker care ofera protectie de balanta negativa e FXCM. Dar nu au actiuni.
ContSters304069, utilizator