Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Foaie de parcurs
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Foaie de parcurs

Aș vrea să știu dacă este necesar completarea foii de parcurs la transportul în regim taxi,și dacă autoturismul este dotat cu ceas fiscal ,care înregistrează totalul de km parcurși? Dacă da ,cum trebuie corect completat? În regim de taxi este nevoie de deplasarea către preluarea clienților (la comenzile primite prin dispecerat) precum și după efectuarea cursei deplasarea către o stație taxi. Acesti km vor fi inregistrați ca km liberi. Trebuie acești km justificați pe foaia de parcurs chiar dacă se află deja pe ceasul de marcat,pe Raportul Z ?
Pt.activitatea de taximetrie nu se intocmesc foi de parcurs.
Vă rog frumos să mă informați pe baza cărei legi sunt obligată sau scutită de întocmirea foiilor de parcurs și FAZ,pe baza cărui registru respectiv document pot deconta combustibil?
Dacă nu sunt obligată de intocmirea foiilor de parcurs si FAZ,atunci în ce cuantum pot deconta combustibil?
Mulțumesc anticipat!