Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate

Recent, urmare a decesului tatalui, a fost dezbatuta mostenirea, revenindu-mi o cota de aprox.30% dintr-un apartament in suprafata de 50 mp, restul revenindu-i mamei mele care locuieste efectiv in acel imobil.
Precizez ca nu detin o alta locuinta proprietate personala si familia mea este compusa din 3 membrii. In prezent eu si familia mea locuim inr-un apartament inchiriat.
Sunt angajat in sistemul justitiei si intentionez sa solicit decontarea chiriei lunare, sens in care trebuie sa completez o declarative pe propria raspundere ca nu detin o locuinta in proprietate.
Conform Ordinului privind procedura de acordare a compensatiei lunare a chiriei pentru unele categorii de personal din sistemul justitiei publicat in MO patea I nr. 207/28.03.2012 locuinta este definita ca si "constructie alcatuita din una sau mai multe camera de locuit, cu dependintele, dotarile si utilitatile necesare care satisfice cerintele de locuit ale unei persoane sau familii, fiind exceptate camerele izolate ale unei locuinte, locurile de parcare, terasele, gradinile".
Rugamintea mea ar fi sa-mi precizati daca acea cota de 30% primita mostenire ar putea fi considerata ca si locuinta sau daca as putea da declaratia pe propria raspundere ca nu detin o locuinta proprietate.
Va multumesc
Chiar daca detineti o cota dintr-un apartament este considerat ca sunteti proprietar , la fisc apareti cu proprietate, asa ca aveti grija sa nu restituiti banii de chirie dupa un timp, si sa va treziti cu dosar penal pentru fals in declaratii. Faceti partaju7l, mama va va da o sulta cel putin in scripte si nu mai apareti cu imobil in proprietate la fisc.
dar se poate chema ca sunt proprietar daca detin doar 18 mp dintr-un imobil. Acesti 18 m.p. pot fi considerati ca si 'LOCUINTA' avand in vedere definitia locuintei?
Salutare. Tot in justitie lucrez si eu, in anp si trec prin situatia ta , mostenesc 3/8 din partea mamei care a decedat. Imi poti spune daca ti-au acordat chirie si ce pasi ai urmat? Multumesc, astept un sfat te rog.

moldoveanu_cristi a scris:

Recent, urmare a decesului tatalui, a fost dezbatuta mostenirea, revenindu-mi o cota de aprox.30% dintr-un apartament in suprafata de 50 mp, restul revenindu-i mamei mele care locuieste efectiv in acel imobil.
Precizez ca nu detin o alta locuinta proprietate personala si familia mea este compusa din 3 membrii. In prezent eu si familia mea locuim inr-un apartament inchiriat.
Sunt angajat in sistemul justitiei si intentionez sa solicit decontarea chiriei lunare, sens in care trebuie sa completez o declarative pe propria raspundere ca nu detin o locuinta in proprietate.
Conform Ordinului privind procedura de acordare a compensatiei lunare a chiriei pentru unele categorii de personal din sistemul justitiei publicat in MO patea I nr. 207/28.03.2012 locuinta este definita ca si "constructie alcatuita din una sau mai multe camera de locuit, cu dependintele, dotarile si utilitatile necesare care satisfice cerintele de locuit ale unei persoane sau familii, fiind exceptate camerele izolate ale unei locuinte, locurile de parcare, terasele, gradinile".
Rugamintea mea ar fi sa-mi precizati daca acea cota de 30% primita mostenire ar putea fi considerata ca si locuinta sau daca as putea da declaratia pe propria raspundere ca nu detin o locuinta proprietate.
Va multumesc