Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care sunt implicatiile sau riscurile?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care sunt implicatiile sau riscurile?

Parintii mei pot face o donatie constand intr-un apartament direct fiului meu minor?Care sunt implicatiile sau riscurile?Ei isi doresc acest lucru intrucat eu sunt recasatorita.Exista riscul ca eu sau ei (daca mai traiesc atunci),sa nu fim lasati sa stam in casa,dupa majoratul lui ?Se poate introduce o clauza in acest sens?Multumesc.

donatia
Contractul prin care o persoana, donator, transmite în mod gratuit si irevocabil dreptul de proprietate asupra unui bun catre o alta persoana, donatar, care îl accepta reprezinta donatia. Minorul nu poate face nici chiar cu încuviintare o donatie. Este capabil sa primeasca o donatie oricine este conceput în momentul acesteia, conditia fiind de a se naste viu. Donatiile facute unui minor sau unei persoane puse sub interdictie se accepta de oricare dintre parinti sau de tutore dar si de ceilalti ascendenti, chiar daca parintii sunt în viata si chiar daca nu au calitatea de tutori.
Parintii dvs. pot face un act de donatie ( cu sarcini) fiului dvs.
Donatie facuta sub conditia ca donatarul sa indeplineasca o obligatie, numita sarcina, fie in interesul lui insusi, fie al donatorului, fie al unei terte persoane.
-este revocabila donatia cu sarcina pentru neîndeplinirea conditiilor.
sfatul meu este sa inchei chiar tu donatia cu parintii si eventual acestia sa-si rezerve undr de uzufruct viager sau o abitatie asupra apartamentului. Fiind dobandit prin donatie bunul este doar al tau, bineinteles cu conditia sa figurezi doar tu in actul de donatie.