Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune SRL

Buna ziua, am cesionat un srl unei persoane. Actele sau finalizat firma fiind preluata. Intrebarea mea este: ce raspundere mai am eu pentru aceasta firma atat inainte de cesionare cat si dupa, la modul general si ma intereseaza de asemea, situatia referitoare la un cont la banca deschis la infiintarea societatiii, pe care nu am apucat sa-l inchid adunandu-se si ceva bani de plata din diverse comisioane de administrare. Este in sarcina mea achitarea acelei datorii sau cesionand firma este in sarcina noului proprietar? Mersi mult pentru raspunsuri.
georgeasca, utilizator
De la data finalizarii cesiunii, fostii asociati pierd orice drept sau obligatie fata de societate (daca cesiunea a fost totala, respectiv daca s-a iesit din societate integral in favoarea unor noi asociati introdusi). Din punct de vedere al raspunderii, aceasta exista pana la finalizarea cesiunii. Daca noii proprietari au cunoscut existenta acestor debite si si le-au insusit prin actul de cesiune, obligatia dvs a fost descarcata.