Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie tutelata de donator
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie tutelata de donator

Va salut pe toti.! Sunt nou printre voi,si am o idee neclara care asi dori sa o inteleg cu ajutorul vostru.Fica mea este inca minora,si peste citeva luni va deveni majora si se va casatori in imediata apropiere,Nimic ciudat pina aici.Vreau sa le cumpar un imobil ca si cadou de nunta. Buna idee?? cred ca da,insa acuma vine problema.Asi dori sa tutelez donatia printro clauza ca daca "se vor ivi neintelegeri" imobilul sa apartina doar ficei mele,in cazul neprobabil nefericit.
Intrebarea:ce fel de contract notarial este recomandat??,Imoboilul inca nu este achizitionat asa ca nu cred ca poate fi numit donatie;.Doresc sa le fac cadou acest imobil tinerilor dar totusi sa-l tutelez de un eventual partaj.
Le vreau tot binele din lume copiilor mei,viitorilor miri.
Inainte de casatorie luati apartamentul pe numele fiicei sau luati apartamentul pe numele dv.,incheiati la notar o procura cu drepturile pe care le cedati in favoarea sotilor!
Multumesc "lupalb". eu nu doresc sa fiu proprietar de drept si de fapt ci ei, SOTII , insa vreau sa fie in afara oricarui pericol de risipa prin vinzare sau partaj.Deci exista clauze care se pot stabili la notariat??
asi dori sa stiu daca in legislatia romaniei exista posibilitatea " separarii bunurilor sotilor " adica o clauza care sa se incheie la notariat si inregistrata la ... primarie... prin care fiecare dintre soti este independent proprietarul unicnominal bunului dobindit.,care nu poate fi atacat in instanta de celalalt sot.???
chiar daca fiica dvs va fi casatorita, incheierea unui contract de donatie doar pe numele ei va face ca bunul respectiv sa fie propriu, astfel incat la un eventual divort si partaj acesta nu se va imparti. Dcaa totusi doriti sa-l gratificati si pe sotul acesteia( pbl aici fiind vb de o chestiune morala") ati putea incheia o donatie afectata de o conditie rezolutorie- casatoria sa nu se desfaca prin divort. Efectele indeplinirii acestei conditii ( divortul) ar aduce bunul in patrimoniul dvs. Pana la indeplinirea acestei conditii ( care obligatoriu se va nota in cartea funciara ) sotii sunt proprietari Mai complicat este cu actul care constata intoarcerea bunului in patrimoniul dvs ca urmare a indeplinirii acestei conditii. Aici parerile sunt impartite., pt ca practic este o operatiune care trebuie taxata Mai mult decat atat daca ginerele la momentul respectiv nu va avea diponibilitatea sa coopereze in acest sens va tb sa va adresati instantei.
Multumesc mult D-ra notar de sfatul dat. Cred ca solutia cea mai potrivita ideii mele ar fi sa fac cumpararea imobilului direct pe numele ficei mele inainte de a se casatori,totusi cred ca va fi nevoie de un act de donatie a banilor???.
Totusi ma indoiesc putin de maturitatea ei economica,(de a nu se lasa convinsa cumva sa iroseasca valoarea),asa dar ce solutie ar exista pentru a inpiedica asemenea hazard???.
Un act adizional inregistrat in cartea funciara care sa permita instrainarea cu acordul meu... sau doar sa nu poata fi instrainat mai devreme de 10 ani.??? poate e o idee ciudata dar asa gindesc eu.Ar fi posibil???
P.s M-am bucurat cind am vazut ca sunteti din Bacau,si eu sunt originar din Bacau dar locuiesc de ceva timp in italia.Poate ne vom cunoaste...,Pe curind.