Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Schimbare categorie de folosinta teren
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Schimbare categorie de folosinta teren

O suprafata de teren situata in intravilan, care in actul de proprietate este teren arabil ( 2000 mp) poate trece la categoria de folosinta curti constructii chiar daca la aceasta data nu este constructie pe teren ? Schimbarea categoriei de folosinta nu are legatura cu plata impozitului , ar avea nevoie pentru depunere documentatie pentru fonduri europene.Am ragamintea sa-mi spuneti ce documente trebuie pentru schimbarea categoriei de teren arabil in teren curti constructii si cine se ocupa cu aceasta?
Multumesc pentru intelegere.
Pentru terenurile situate in intravilanul localitatilor, schimbarea categoriei de folosinta din arabil in curti constructii se face in baza Autorizatiei de Construire. Ca documente veti avea nevoie de Copie legalizata dupa Autorizatia de Construire, extras de CF, cerere pentru schimbarea categoriei de folosinta, copie dupa Cartea de Identitate a proprietarului si taxa de 60 RON. Taxa o veti plati la Oficiul de Cadastru in momentul depunerii documentatiei si tot acolo veti gasi un model de cerere,