avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Se poate solicita poprirea salariala direct de catre ...
Discuție deschisă în Executare silită

Se poate solicita poprirea salariala direct de catre creditor?

Am fost intr-un proces civil , in calitate de reclamant, pentru recuperarea unei sume de bani imprumutate unei rude.

Am castigat acest proces,definitiv, dar ruda mea tot nu-mi restituie datoria!

Intrebari

1 ) Ca sa initiez in instanta proces ptr incuviintarea executarii silite, e nevoie de executor judecatoresc sau pot face acest lucru singur?

2 ) Cererea de poprire salariala a debitorului ( la firma unde lucreaza ) se depune de catre executor sau o poate depune si creditorul dupa ce a obtinut incuviintarea executarii silite?
Ultima modificare: Marți, 18 Martie 2014
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:48, 18 Martie 2014
Aveti nevoie de executor, acesta cere incuviintare si tot acesta infiinteaza poprirea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silitã de cãtre corpul executorilor bancari iolanda15 iolanda15 Am primit o notificare cesiune de creanţă de la Corpul Executorilor Bancari al unei banci, prin care am fost informaţi că, în baza Contractului de credit ... (vezi toată discuția)
Recuperare creante... niki_ niki_ Spuneti-mi va rog, in momentul in care am hotarare definitiva si irevocabila in urma unui proces civil de recuperare creante,dar persoana in cauza [paratul ]nu ... (vezi toată discuția)
Angajatorul poate amana instituirea popririi salariale pana cand executorul trimite toate documentele stabilite prin lege znicolae9 znicolae9 Buna ziua , Suntem o mica firma recent infiintata ,care se confrunta cu o problema legata de instituirea unei popriri salariale. In fapt, am primit din ... (vezi toată discuția)