Forum Discuţii juridice Executare silită Se poate solicita poprirea salariala direct de catre ...
Discuție deschisă în Executare silită

Se poate solicita poprirea salariala direct de catre creditor?

Am fost intr-un proces civil , in calitate de reclamant, pentru recuperarea unei sume de bani imprumutate unei rude.

Am castigat acest proces,definitiv, dar ruda mea tot nu-mi restituie datoria!

Intrebari

1 ) Ca sa initiez in instanta proces ptr incuviintarea executarii silite, e nevoie de executor judecatoresc sau pot face acest lucru singur?

2 ) Cererea de poprire salariala a debitorului ( la firma unde lucreaza ) se depune de catre executor sau o poate depune si creditorul dupa ce a obtinut incuviintarea executarii silite?
gi-jane2, moderator
Aveti nevoie de executor, acesta cere incuviintare si tot acesta infiinteaza poprirea.