Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... parte vatamata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

parte vatamata

Avand calitatea de parte vatamata in proces penal, sunt obligat sa ma prezint la fiecare termen. Pot deveni martor sau alta calitate procesuala...multumesc
Daca aveti pretentii civile in legatura cu vatamarea pe care ati suferit-o in urma infractiunii, va puteti constitui parte civila.
Nu este obligatoriu sa va prezentati la fiecare termen de judecata. Puteti fi reprezentat de avocat sau pur si simplu sa nu va prezentati.
Multumesc frumos. A fost la primul termen si nu ma constitui parte civila, nu doresc sa fac rau nimanui...cu toate astea este al treilea termen la care sunt citat si binenteles am fost audiat de fiecare data...
In ce sens audiat? Adica ati dat declaratie la fiecare termen? este putin ciudata situatia...
Exact....nu inteleg de ce. Daca nu ma mai prezint sau trimit un avocat este in regula sau ma transforma in martor sau mai stiu eu in ce. Sincer nu mai vreau holul ala numit Instanta. Multumesc frumos
Daca ati fost audiat, banuiesc ca ati spus ca nu vreti sa va constituiti parte civila, adica nu aveti nicio pretentie materiala.
Puteti trimite un avocat sa va reprezinte.
Instanta nu va transforma in martor.