Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire la serviciu dupa medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire la serviciu dupa medical

Buna ziua,
Va rog frumos, am urmatorul caz: un angajat a fost in concediu medical 8 luni de zile - tbc. Inainte de a relua activitatea i se face, da catre un cabinet de Medicina muncii controlul medical pentru reluarea activitatii. In fisa de aptitudine, i se trec o serie de recomandari(sa nu faca efort fizic mare, ferit de frig si umezeala, curenti de aer) si este declarat Apt conditionat. Avand in vedere domeniul de activitate al societatii, daca angajatul ar reincepe activitatea, este expus la exact aceste contraindicatii prescrise de medic. Ce putem face cu el, avand in vedere ca societatea nu-i poate oferi un alt post de munca, dar nici nu doreste sa renunte la el intrucat este un bun si vechi angajat.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
1. Angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.

2. Il poate promova intr-o functie de conducere - sef de birou, sef de echipa etc., daca nu se doreste renuntarea la serviciile acestuia.
Frumos.Uite un patron cu suflet.