Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Afisarea hotaririi Adunarii generale
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Afisarea hotaririi Adunarii generale

Niciodata Comitetul Executiv sau Adunarea Generala a As.De Proprietari a blocului in care locuiesc NU AU AFISAT la loc vizibil HOTARARILE LUATE DE EI,,,ESTE ILEGAL ? SAU ESTE NORMAL ? Ce scrie in lege ?
Dupa aprobarea in adunarea generala, bugetul asociatiei devine documentul fundamental de organizare a gestiunii asociatiei si trebuie afisat la loc vizibil.

Adunarea generala a stabilit niste sume de bani imense pentru inlocuirea a 4 tevi de apa pe coloana verticala a blocului. Ap.2 camere Lunginea totala tevilor PPR este de 14 metri liniari. Retineti o teava de PPR de 4 metri lungime costa 13 lei x 4 tevi = 52 lei. Pentru aceasta trebuie sa platim 1200 lei / ap, de 2 camere.
Mi se pare o suma enorma mai ales ca se vor monta decat tevile pe verticala. entru remontarea ghiuvetelor pana la teava trasa de ei costa extra.
Procesul verbal al adunarii generale se aduce la cunostinta tuturor membrilor asociatiei de proprietari.
Care articol din lege sau din normele de aplicare ale legii face referire la obligativitatea presesdintelui asociatiei de proprietari sa afiseze hotaririle adunariii generale? Va multumesc pentru raspuns.
Legea prevede:
" comitetul executiv al asociatiei de proprietari are in atributie potrivit art.30 Lg.230/2007,alin c) intocmeste proiectul bugetului de venituri si cheltuieli si pregateste desfasurarea adunarilor generale";Acest proiect este dezbatut si supus votului A.G.P.,aprobarea lui reprezinta o hotarare luata de A.G.P. si ca atare trebuie comunicata tuturor proprietarilor, cu privire la bugetul stabilit.
marusca a scris:
Care articol din lege ..

In Legea 230/2007 se precizeaza exact ceea ce cautati:
Art. 25. - (4) Hotărârile adunărilor generale se consemnează în registrul de procese-verbale al asociaţiei de proprietari, se semnează de către toţi membrii comitetului executiv şi se comunică, în scris, tuturor proprietarilor.