Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Creante la abonament mobil
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Creante la abonament mobil

Am avut abonament la Orange, prin 2012 , dar dupa un timp nu am mai platit.
Acum o luna am primit o notificare de la o firma de recuparare, ca creanta mea de
la orange a fost vanduta, si sa achit creanta cat mai uregent. Mentionez ca am proprietati pe baza contractului de vanzare - cumparare cu (uzulfruct viacer).
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, am auzit ca dupa un timp creanta se prescrie, si ca
firmele de recuperare urmaresc datornici ca dupa intrarea in posesie legala a unor proprietati vor ezecuta silit indiferent de timpul trecut.
Care este procedurine in cauri similare? Dupa expirarea (uzulfruct viacer) din contracrele de proprietati ale mele pot fi ezecutati silit?.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat, va multumesc anticipat!

Ar fi bine sa va achitati de datorii si astfel sa stingeti litigiul, ocolind complicatiile nedorite, pentru ca, probabil, pana la prescriere, firma de recuperare va initia procedurile legale de recuperare a acestora si nu mai aveti sanse de eschivare si refuzare in ceea ce priveste sumele pecuniare datorate.
gi-jane2, moderator
Va multumesc frumos pentru raspunsul dvs!