Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de incetare a CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de incetare a CIM

daca decizia de incetare a CIM nu a fost inregistrata la ITM in termen de 5 zile, va fi anulata ? sau poate fi contestata ? la ce organ?
multumesc.
Cool!, inseamna ca angajatorul poate fi sanctionat pentru doua abateri contraventionale...
shelley a scris:

daca decizia de incetare a CIM nu a fost inregistrata la ITM in termen de 5 zile, va fi anulata ? sau poate fi contestata ? la ce organ?
multumesc.

Termenul de 5 zile incepe sa curga de la data emiterii deciziei si nu de la data incetarii c.i.m. (cu toate ca aceste date pot coincide).
De exemplu, un c.i.m. inceteaza la data de 5 aprilie 2009, iar angajatorul emite decizia de incetare a c.i.m. in data de 27.04.2009. De la aceasta ultima data incepe sa curga termenul de 5 zile prevazut de Legea nr.130/1999.
Sanctiunea nedepunerii in termen a deciziei de incetare a c.i.m. este amenda de la 3000 la 6000 lei.