Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incompatibilitate?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incompatibilitate?

Buna ziua,

Un functionar public lucreaza cu 1/2 norma in cadrul sindicatului, fara a avea functie de conducere sau drept de semnatura.(asistent manager)
Se poate invoca incompatibilitatea?
Multumesc
Nu se poate invoca incompatibilitatea, in acest caz.

Din Legea nr.188/1999:

Art. 94. - (1) Raportul de serviciu se suspendă de drept atunci când funcţionarul public se află în una dintre următoarele situaţii:
.....
d) desfăşoară activitate sindicală pentru care este prevăzută suspendarea în condiţiile legii;
....