Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Avansare in gradatie la bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Avansare in gradatie la bugetari

Am urmatoarea problema in avansarea in gradatii la bunetari. Am doua avansari pentru doi salariati cu salarii de baza egale:
salariat I : sal. baza = 850 lei (incadrare = 657, vechime = 0, diferenta pana la sal. min = 193)
salariat II : sal. baza = 850 lei (incadrare = 657, vechime = 66, diferenta pana la sal. min = 127)
Salariatul I avanseaza la gradatia I ia salariatul II avanseaza din gradatia 2 la gradatia 3.
E corect ca dupa avansare salariatul I sa aiba salariul de baza 850*7,5%. deci mai mare ca la salariatul I de 850*5%?
Da, este corect. Pt.ca asta este legislatia. Cel fara vechime va avea salariul mai mare decat celalalt. Frumos,nu?
multumesc mult. ciudata legislatie!
Nu este ciudata legislatia , ci interpretarea acesteia.

Vedeti si aceste discutii:
www.avocatnet.ro/content/for...