avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Avansare in gradatie la bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Avansare in gradatie la bugetari

Am urmatoarea problema in avansarea in gradatii la bunetari. Am doua avansari pentru doi salariati cu salarii de baza egale:
salariat I : sal. baza = 850 lei (incadrare = 657, vechime = 0, diferenta pana la sal. min = 193)
salariat II : sal. baza = 850 lei (incadrare = 657, vechime = 66, diferenta pana la sal. min = 127)
Salariatul I avanseaza la gradatia I ia salariatul II avanseaza din gradatia 2 la gradatia 3.
E corect ca dupa avansare salariatul I sa aiba salariul de baza 850*7,5%. deci mai mare ca la salariatul I de 850*5%?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:43, 21 Martie 2014
Da, este corect. Pt.ca asta este legislatia. Cel fara vechime va avea salariul mai mare decat celalalt. Frumos,nu?
multumesc mult. ciudata legislatie!
Nu este ciudata legislatia , ci interpretarea acesteia.

Vedeti si aceste discutii:
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avansarea personalului incadrat pe functii de executie in gradatia corespunzatoare transei de vechime dumi32 dumi32 am urmatoarea situatie, un angajat implineste 3 ani de cand este angajat la aceasta institutie,inainte se acorda procentul conform vechimii cum ar fi 5%, acvum ... (vezi toată discuția)
Aplicare oug 20/2016 - salariu nivel maxim alexj17 alexj17 Bună ziua, Mă confrunt cu următoarea situaţie: 2 angajaţi pe aceeaşi funcţie unul cu gradaţia 0 corespunzătoare tranşei de vechime de până în 3 ... (vezi toată discuția)
Majorare salariu - cum s-a ajuns la cuantumul acelui procent de 17,5% ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! Va rog ajutati-ma cu o explicatie in ceea ce priveste urmatorul mod de calcul: - la data de 01.12.2012, un salariat a trecut la transa de ... (vezi toată discuția)