Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... 1 luna CCC pentru tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

1 luna CCC pentru tata

Buna seara. asi dorii sa stiu daca nu exista vre-o portita pentru ultima luna in care ar trebuii sa stea tatal cu copilul acasa. In Romania tatii nu sunt pregatiti ptr asemenea treburi mai ales cand e primul copil. Daca el refuza ce se intampla? Daca e betiv si violent cu ce incredere isi poate lasa femeia copilul 1 luna cu barbatul ? Multumesc .
ana-cer a scris:

Tatal nu este obligat sa efectueze cel putin o luna de CCC. Are dreptul la acest concediu si numai daca doreste il solicita. Cititi si raspunsurile date mai sus, in mesajele anterioare.

Buna ziua, pai eu(tatal) vreau sa iau aceasta luna. Intrebarea este daca se poate in conditiile in care mama sa intors la munca luna aceasta. Adica cu 2 luni mai rpd fata de cei 2 ani.
multumesc
1. - Legea spune ca puteti intra in CCC cel putin o luna.
- Daca doriti, puteti intra in CCC restul cat a mai ramas din CCC dupa revenirea mamei la serviciu.

2. Daca vreti sa intrati in CCC numai o luna atunci o puteti face si in ultima luna, adica incepand cu data de 02.10.2014 si pana la 01.11.2014 (inclusiv).

3. - Cand mama a reluat activitatea plata indemnizatiei pentru CCC a fost suspendata si ea se va relua cand dvs. veti solicita sa intrati in CCC.
- Plata indemnizatiei pentr CCC inceteaza cu ziua urmatoare aceleia in care copilul implineste 2 ani.

ok, va multumesc