Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Tata - crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Tata - crestere copil

Buna ziua.As vrea sa stiu daca beneficiaza de concediu crestere copil,un tata,care nu a lucrat in ultimele 12 luni ,premergatoare nasterii copilului,dar lucreaza in acest moment de 16 luni cu 1/2 norma.Poate sa beneficieze de acest drept? Mama copilului trebuie sa reinceapa activitatea dupa un 1 an si 11 luni de la nasterea copilului?Multumesc.
daca a trecut deja un an si 11 luni despre ce concediu vorbiti?
1. Daca tatal copilului nu a avut venituri profesionale in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) nu poate beneficia de concediu crestere copil (CCC) chiar daca acum are salariu.

2. - In aceasta situatie nu se mai reduce CCC pentru mama cu o luna, ea va primi indemnizatie pentru CCC pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.
- Luati legatura cu Primaria (unde ati depus actele pentru indemnizatie) sa vedeti daca la dosar ati depus acte care sa dovedeasca faptul ca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru CCC.