Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ccc o luna pentru tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ccc o luna pentru tata

Buna ziua.Eu imi termin ccc in 2 luni si ma intorc la servici si am inteles ca ultima luna trebuia sa stea tatal in concediu crestere copil.Problema este ca tatal nu mai lucreaza din noembrie.Cum se procedeaza in acest caz?
Trebuie sa ia tata 1 luna , in conditiile in care la data nasterii copilului a indeplinit criterile.A avut stagiu de 12 luni anterior nasterii copilului.
1. Daca tatal copilului a avut venituri din salarii in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) atunci el poate intra cel putin o luna in concediu crestere copil (CCC).

2. Daca nu o face se reduce CCC al dvs. cu o luna de zile (care este rezervata tatalui).

3. - Tatal poate intra in CCC si acum in CCC, fiindca tot nu are serviciu, si va beneficia de indemnizatia pentru CCC pana implineste copilul 2 ani.
- Daca tatal nu doreste sa intre in CCC atunci dvs. vi se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC incepand cu ziua urmatoare aceleia in care copilul implineste 1 an si 11 luni (cu aceeasi data puteti sa reluati activitatea).

4. - Cand ati depus dosarul pentru indemnizatia pentru CCC trebuia sa depuneti si acte care sa dovedeasca daca tatal indeplineste sau cu conditiile pentru a beneficia de acaesta indemnizatie.
- Daca nu ati facut asa ceva atunci mergeti acum la AJPIS cu dovada ca tatal indeplineste sau nu conditiile.