avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de arenda este contract de locatiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de arenda este contract de locatiune?

Buna ziua!
Pun aceasta intrebare pentru urmatorul motiv.
Am studiat prevederile Noului Cod Civil si am inteles ca arenda ar putea fi asimilata contractului de locatiune.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: apostolionut6620@yahoo.com , utilizator 17:54, 4 Noiembrie 2023
Contractul de arenda este o specie a contractului de inchirire,dar are si unele trasaturi juridice proprii.

Contractul de arenda este contract de arenda.
Generale sunt regulile locatiunii, cu specificul arenzii. Nu tine de noul Cod civil, tine de civilul dintotdeauna.
Cele doua contracte nu se asimileaza unul altuia.
Va putem ajuta mai concret daca ne spuneti speta.
Contractul de arenda a fost reglementat de Legea arendarii nr. 16/1994, care odată cu intrarea în vigoare a noului Cod Civil, a fost abrogată.
Astfel, noul regim juridic al arendării este prevăzut la secţiunea a treia a Codului Civil - Reguli particulare în materia arendării.



Corect, dar si atunci era o specie de locatiune, Codul civil fiind generalul pentru legea speciala.
Se numeste triunghi (definitul) poligonul (genul proxim) cu trei laturi (diferenta specifica).

Arenda este o locatiune cu reguli particulare /proprii.

Alte discuții în legătură

Valabilitate contract arenda si legalitate insusire subventie arlandh arlandh :Buna dimineata! Tatal meu a decedat in anul 2001. Mostenire: 8,55 ha teren arabil si 0,74 ha pasune. Mostenitori: eu si mama. Nu am efectuat succesiunea. ... (vezi toată discuția)
Teren agricol dat in arenda unei firme.poate arendasul sa-l inchirieze altor persone fizice telecomanda telecomanda Am dat in arenda unei firme 4 ha teren agricol.pretul 800.kg grau /ha Firma respectiva la randul ei a dat acest teren unor persoane fizice pentru al lucra ... (vezi toată discuția)
Contract arenda PopaRadu PopaRadu Am arendat o suprafata de teren de 6 ha, iar in contract arendatorul a trecut o clauza prin care solicita pe langa plata arendei si subventia anuala pe ... (vezi toată discuția)