Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de arenda este contract de locatiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de arenda este contract de locatiune?

Buna ziua!
Pun aceasta intrebare pentru urmatorul motiv.
Am studiat prevederile Noului Cod Civil si am inteles ca arenda ar putea fi asimilata contractului de locatiune.
Va multumesc!
Contractul de arenda este o specie a contractului de inchirire,dar are si unele trasaturi juridice proprii.

Contractul de arenda este contract de arenda.
Generale sunt regulile locatiunii, cu specificul arenzii. Nu tine de noul Cod civil, tine de civilul dintotdeauna.
Cele doua contracte nu se asimileaza unul altuia.
Va putem ajuta mai concret daca ne spuneti speta.
Contractul de arenda a fost reglementat de Legea arendarii nr. 16/1994, care odată cu intrarea în vigoare a noului Cod Civil, a fost abrogată.
Astfel, noul regim juridic al arendării este prevăzut la secţiunea a treia a Codului Civil - Reguli particulare în materia arendării.

Corect, dar si atunci era o specie de locatiune, Codul civil fiind generalul pentru legea speciala.
Se numeste triunghi (definitul) poligonul (genul proxim) cu trei laturi (diferenta specifica).

Arenda este o locatiune cu reguli particulare /proprii.