Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pamant + locuinta fara partaj se poate vinde sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pamant + locuinta fara partaj se poate vinde sau inchiria?

Sunt o persoana in varsta de 78 de ani.Nascuta ,crescuta si casatorita in acelasi loc.Am construit cladirile impreuna cu sotia mea cu autorizatie pe numele nostru , nu am reusit sa facem partajul.Am avut 4 frati ,pe timpul cat traiau ei am fost sa facem partajul din pacate nu ne-am inteles,am ramas fara partajul facut.Fiind cel mai mic dintre frati eu am ramas in viata iar ceilalti au decedat.Se poate vinde sau inchiria terenul +cladirile ?
Probabil va referiti la partajul privind numai terenul (mostenit de la parinti?).Daca presupunerea mea este corecta, la partaj vin si mostenitorii fratilor decedati.Constructiile va apartin fiind bun comun (dv. si mostenitorilor sotiei) in proportie egala pentru fiecare dintre soti.
nucu$, utilizator
1) Se poate inchiria fara probleme.O anumita parte din chirie va trebui sa revina si mostenitorilor fratilor dvs.
2) Daca sunteti proprietarul exclusiv al constructiei, o puteti instraina, alaturi de cota parte din teren care va revine dvs. Restul terenului apartine mostenitorilor fratilor, iar dvs. puteti avea maxim un drept de superficie asupra acelei cote. In aceasta ipoteza, daca instrainati constructia, cumparatorul va dobandi proprietatea constructiei+un drept de folosinta asupra terenului aferent, teren ce va ramane in proprietatea mostenitorilor fratilor.
Trebuie vazut daca se poate imparti in natura, daca s-au dezbatut mostenirile, daca s-au acceptat...
Nu cred ca aveti 78 de ani, poate persoana pentru care scrieti. :D