Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Partajare in parti egale?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Partajare in parti egale?

atunci cind se hotaraste a se efectua partajarea, instanta poate lua hotarirea de a face partajarea in mod egal, chiar daca contributia partilor a fost diferentiata pina la acel moment?:O
partajul se face conform cotelor de proprietate noate in cartea funciara.
daca se dovedeste contributia superioara a uneia dintre parti, atunci cotele vor fi proportionale cu contributia fiecaruia.
Instanta va da o incheiere interlocutorie prin care va stabili cotele parti de proprietate asa cum apreciaza instanta in urma administrarii probatoriului.

Daca este vorba despre un partaj intre soti, legea prezuma contributia egala a sotilor, insa nimic nu impiedica a se face dovada contrara prin probele admise de lege.

Prin urmare, instanta este suverana sa aprecieze asupra cotelor de contributie, dupa administrarea probelor.

Daca sunteti nemultumita de decizia instantei, incheierea interlocutorie poate fi ataca odata cu fondul dosarului la instanta superioara.