Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inscriere salariu in CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inscriere salariu in CIM

Buna ziua,

Am un salariat al carui salariu de baza lunar brut, inscris in CIM este de 2.000 lei, cu mentiunea ca este inclus si sporul pentru weekend.

Intrebare:
- sporul de weekend nu trebuie mentionat ca procent sau suma fixa?
- este legal sa se intocmeasca un act aditional , prin care sa se mentioneze astfel:
se modifica salariul de la 2.000 de lei la 1.818 lei +10 % spor de weekend .

va multumesc !
Varianta a doua este mai acceptabila salariu + spor de week-end.