avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inscriere salariu in CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inscriere salariu in CIM

Buna ziua,

Am un salariat al carui salariu de baza lunar brut, inscris in CIM este de 2.000 lei, cu mentiunea ca este inclus si sporul pentru weekend.

Intrebare:
- sporul de weekend nu trebuie mentionat ca procent sau suma fixa?
- este legal sa se intocmeasca un act aditional , prin care sa se mentioneze astfel:
se modifica salariul de la 2.000 de lei la 1.818 lei +10 % spor de weekend .

va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:50, 24 Martie 2014
Varianta a doua este mai acceptabila salariu + spor de week-end.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul brut nicoleta72 nicoleta72 Buna ziua, recent am semnat un act aditional la CIM prin care am luat la cunoștință de noul salariau de incadrare( începând cu Ianuarie 2018) si ... (vezi toată discuția)
Temei legal spor de weekend TAXFIN ACCOUNTING SRL TAXFIN ACCOUNTING SRL Trebuie sa fac un act aditional in care sa acord unui salariat un spor de weekend de 1%. Imi puteti spune va rog in baza carui articol din codul muncii sa fac ... (vezi toată discuția)
Sporul pentru munca sambata-cum se calculeaza? hgabi hgabi As dori sa va intreb cum sa calculeaza sporul acordat unui salariat pentru ca lucreaza sambata? Art.137 (3) prevede acordarea unui spor la salariu, dar nu ... (vezi toată discuția)