avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intreruperea activitatii timp de un an
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intreruperea activitatii timp de un an

Buna ziua!Sunt asistent medical, lucrez in spital.as vrea sa stiu daca exista in Codul Munci o reglemetare prin care as avea posibilitatea intreruperii activitatii timp de 1 an de zile.Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 24 Martie 2014
alecsiaflorin, utilizator
Cel mai recent răspuns: alecsiaflorin , utilizator 14:21, 24 Martie 2014
Nu exista asa ceva in codul Muncii.

Codul Muncii prevede posibilitatea acordarii unui concediu fara plata .
Art. 153
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata acilian acilian Buna ziua, Lucrez intr-o societate cu actionariat majoritar de stat, mai exact, la o companie de apa de 17 ani ca laborant, in paralel cu ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata nicolnicol nicolnicol doresc sa stiu cate zile de concediu fara plata are dreptul un salariat al unei intreprinderi cu 150 de salariati. Societatea nu are CCM . MULTUMESC! (vezi toată discuția)
Concediu de odihna pentru evenimente familiale deosebite getutz getutz buna seara.va rog frumos,as vrea sa stiu,daca se poate,la cate zile de concediu de odihna platite am dreptul in cazul decesului tatalui meu.in contractul ... (vezi toată discuția)