Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intreruperea activitatii timp de un an
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intreruperea activitatii timp de un an

Buna ziua!Sunt asistent medical, lucrez in spital.as vrea sa stiu daca exista in Codul Munci o reglemetare prin care as avea posibilitatea intreruperii activitatii timp de 1 an de zile.Multumesc!
alecsiaflorin, utilizator
Nu exista asa ceva in codul Muncii.

Codul Muncii prevede posibilitatea acordarii unui concediu fara plata .
Art. 153
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
multumesc!