Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Reprezentare ONG aflat in procedura de modificare act ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Reprezentare ONG aflat in procedura de modificare act constitutiv

Buna ziua,
Reprezint un ong ce a demarat procedura de modificare a actului constitutiv pentru schimbarea membriolor Consiului Director.
Intre timp trebuie sa semnam niste acte, dar nu se stie cine reprezinta ong-ul pana la ramanerea irevocabila a hotararii instantei.
Va multumesc,
Mentionati in PV-ul Adunarii Generale o persoana din CD care va fi imputernicita cu derularea formalitatilor pentru modificarea statutului. Logic, pana cand hotararea instantei ramane definitiva, actualul CD va reprezenta ONG-ul.
Cred ca una este imputernicitul (persoana care va merge la instanta) si alta este reprezentantul legal. Conform OG26, reprezentantul legal este CD care in cele mai multe cazuri deleaga aceasta calitate catre Presedinte. Legea prevede faptul ca aceasta atributie a CD poate fi delegata si catre alte persoane din afara CD (sunt putine situatii cand nu exista functia de presedinte).

Opinia mea este ca noul CD isi intra in atributii imediat dupa decizia de schimbare a CD. Inregistrarea la judecatorie eu o percep doar pentru opozabilitatea fata de terti.
ONG-ul e reprezentat de presedinte sau alta persoana din CD nou ales sau mandatata de CD nou ales, daca nu s-a prevazut in Statut sau in hotararea AG in mod expres altfel, doar ca, nefiind inca operate in RAF modificarile, va trebui ca acea persoana sa isi dovedeasca aceasta calitate cu un exemplar original / duplicat / copie legalizata a procestului-verbal de sedinta AG sau / si cu actul aditional la Actul Constitutiv / forma actualizata a Actului Constitutiv adoptata de AG in care e consemnata noua componenta a conducarii si Statutul din care rezulfa ca in virtutea functiei, acea persoana reprezinta legal asociatia, sau in lipsa de asemenea prevedere statutara, hotararea AG sau ca CD cum ca e mandatat sa reprezinte asociatia....