Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatie de construire a imobileleor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatie de construire a imobileleor

Am un lot infundat pe care exista 2 imobile...o casa buna de locuit si cealalta foarte veche pt demolare.In urma cu 5 ani vecinul meu s-a gandit sa vanda lotul din fata caesi mele pe care se afla singura mea cale de acces;aceasta nefiind scrisa in cf nu imi apartinea.Credeati ca daca momentan exista un proces in curs in legatura cu un eventual drum de servitute,as avea vreo sansa sa pot sa incep o noua constructie???Daca da de ce acte am nevoie sau ce trebuie sa fac.Imi doresc cu disperare sa pot construi dar am fost la cei de la primarie si mi-au zis ca pana nu le arat un drum inscris in cf nu vor sa-mi dea autorizatie de construire...desi un vecin ma poate ajuta sa-mi bag toate materialele. de constructie pe lotul respectiv ,doar ca nu le pot dovedii lor ca am o cale de acces legala.Ce pot face??MULTUMESC!#-o#-o#-o
Autorizatiile de constructie nu se acorda decat daca se face dovada unei cai de acces.
Faptul ca un vecin va lasa sa bagati materialele in curte nu are nici o relevanta pentru acordarea autorizatiei.