Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insarcinata,salariata,fara achitarea de catre ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insarcinata,salariata,fara achitarea de catre angajator a contributiilor sociale

Buna ziua ! Sunt insarcinata in 9 luni.In perioada 1 ianuarie-31 iunie 2013 am lucrat la o institutie si mi s-au platit contributiile sociale.Din luna iulie a anului trecut pana in prezent,am CIM pe o perioada nedeterminata,am declaratiile fiscale depuse la zi,dar nu mi s-au achitat,de catre angajator,contributiile sociale.Va rog tare mult sa imi spuneti daca pot beneficia de banii pe concediul pre si post natal si de indemnizatia CCC .Va multumesc anticipat !
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 15
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta reprezentand indemnizatii si stimulent de insertie se stabilesc dupa cum urmeaza:

a) incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;

2. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010:

Art. 23.
(1) Dreptul reprezentând indemnizaţia pentru creşterea copilului se cuvine dupã cum urmeazã:

a) începând cu ziua urmãtoare celei în care înceteazã, conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data naşterii copilului, indiferent de persoana îndreptãţitã care solicitã dreptul, dacã cererea este depusã în termen de 60 de zile lucrãtoare de la acea datã;

3. Asta inseamna ca si in cazul in care din diferite motive concediul de lauzie este mai mic de 42 de zile (este posibil in cazul unei stabiliri gresite a datei prezumate a nasterii copilului), concediul pentru crestere copil nu se poate acorda mai repede de a 43-a zi de la nasterea copilului decat in cazul in care solicitanta nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu de maternitate (sarcina si lauzie).
Va multumesc frumos !!!!!!!!
freeelis a scris:
2. Normele de aplicare a OUG 158/2005

Art. 4.
(1) Concediul postnatal obligatoriu, prevãzut la art. 2 lit. g) din ordonanţa de urgenţã, cuprinde perioada primelor 42 de zile calendaristice dupã data naşterii copilului, din timpul concediului de sarcinã şi lãuzie, acordat conform prevederilor OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate.

(2) Pe perioada concediului postnatal obligatoriu, mama beneficiazã de indemnizaţie pentru maternitate, acordatã în condiţiile OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate, în baza certificatului de concediu medical eliberat conform reglementãrilor legale în vigoare.

(3) Pentru protecţia sãnãtãţii mamei şi a copilului este interzis angajatorilor sã permitã salariatelor sã revinã la locul de muncã în cele 42 de zile de concediu postnatal obligatoriu.

Articolele de mai sus sut din Normele de aplicare a OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane