Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOMAJ TEHNIC...AJUTOR!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOMAJ TEHNIC...AJUTOR!!!

Buna ziua,

Va rog frumos daca stie cineva sa-mi explice clar care sunt pasii ce trebuie urmati pentru procedura de somaj tehnic: ce va trebui sa fac cu carnetele de munca ale salariatilor, care sunt la sediul firmei, ce sa scriu in ele (se predau cumva la ITMB?); se poate intra in somaj tehnic cu suspendarea partiala a activitatii (conducerea dorind sa intram in somaj tehnic pe bucati, pe rand)?...mai exact ce ar trebui sa fac, ce acte sa intocmesc?

Va multumesc mult de tot, si astept un raspuns cat mai repede daca se poate!!!
Cei de la sanatate au zis ca angajatul care este in somaj tehnic si are medical, trebuie "readus in activitate". Domnul cu care am vorbit nu a stiut sa-mi spuna unde scrie, dar stie el ca asa trebuie. Pana la urma m-a lamurit o doamna: este cum a zis pakos.
daca are cineva vreun model de decizie a administratorului si una de suspendare a activitatii (din cele acceptate de ITM) v-as ruga sa le postati, va rog.