Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Marfa platita dar nelivrata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Marfa platita dar nelivrata

Buna ziua,

In data de 08.03.2014 m-am prezentat la un magazin din Valea Cascadelor unde am platit produsele cu factura si primind chitanta. Vanzatorul a prezentat produsele ca fiind pe stoc si urmand sa le livreze in termen de 2 zile lucratoare, transportul fiind inclus in pretul produselor.

Produsele nu au fost livrate nici astazi (25.03.2014). Am contactat importatorul produselor (parchet) si mi-a fost confirmat faptul ca produsele nu sunt in stoc si nu pot preciza cand sau daca vor reveni pe stoc.

In prezent, vanzatorul refuza sa imi returneze banii platiti pe motiv ca acestia au fost cheltuiti pt plata chiriei.

Ce pot face? M-am adresat deja protectiei consumatorilor.
Pot merge si la politie?

Multumesc
Va puteti adresa parchetului cu plangere pentru inselaciune.